BezpečnáSeznamka.cz... Existuje? Ano, ve vaší hlavě

1. dubna 2011 v 15:48 | Ketly* |  Články na téma
Když řeknete slova "Internetové seznamování" hned se všem vybaví seznamky, facebook, lidé.cz atd. Určitě vám na dveřích počítačové učebny ve škole visí "pravidla" a "zásady" bezpečného surfování a seznamování na internetu. Tyto zásady jsou vlastně takové univerzální, po čase si už ale každý musí vytvořit svá vlastní pravidla.

K tomu abyste si dávali na internetu pozor co o sobě sdělujete s co děláte potřebujete hlavně zkušenosti a také věk.

Nedávno jsem se dívala na jeden starý účet na internetové seznamce, překvapilo mě, co jsem tam o sobě na profilu ostatním sdělovala. Byly tam informace, které vůbec nejsou pravda, psala jsem tam, že vypadám jako nějaká celebrita, mám blond vlasy atd. přitom to vůbec není a nikdy nebyla pravda. Jednuše řečeno u mě to je tak že co jsem starší tak tím o sobě sděluji méně informací. Dávám si více pozor, co vlastně dělám a vždycky než uveřejním status na Facebooku ujistím se komu to píši, kdo to pak bude vidět a co v tom vlastně je.

Jednou jsem se na internetu (bylo mi 9 let) seznámila s nějakým klukem. Poslal mi fotky, požádal mě o tu mojí, ale jelikož jsem byla zdánlivě slušná holčička, nedala jsem mu je už jen z toho důvodu, že jsem na počítači měl jen jednu a na ní jsem ležela s naším kocourem ještě jako kotě. Vždy když ležím večer u mamky v posteli (je tam opravdu příjemný vzduch, matrace, peřina a hlavně je tam ten náš Ragdoll) všimnu si té fotky na zdi a řeknu si, že jsem udělala opravdu dobře, že jsem mu jí neposlala. Dnes když se na ní dívám připadám si tam moc roztomilá, přesný objekt pro pedofily, taková naivně vypadající. Poté po mě chtěl ještě telefonní číslo, v té době jsem ho ještě neměla tak jsem mu jednoduše napsala, že ho mám rozbitý.

Takto jsem se seznámila ještě s dalšími třemi kluky (stále v 9 letech), kteří mi hned na první požádání dali fotku. Už v tomto věku jsem se divila, jak jí vůbec mohou poslat? Měli štěstí, že za obrazovkou seděla mála holka a ne chlap. V tom okamžiku jsem si uvědomila, nejsou snad informovaní? Celou dobu nám to rodiče vnucují, nebav se s cizími lidmi a budou nám to říkat i v osmnácti. Jsou to naši rodiče a já doufám, že moje děti se takovýchto přešlapů vyvarují.

Bezpečná seznamka existuje, je ve vaší hlavě tak jí použijte. Při seznamování na internetu bychom se měli chovat stejně jako při seznamování třeba na ulici. Neřeknete o sobě hned jméno, adresu tel. číslo. Jediná výhoda je, že povrchově (fyzicky) vidíte, s kým se seznamujete.

I teď se mi ale stává, že lidé mi o sobě hned dávají desítky informací. Před měsícem jsem se takto bavila s klukem. Téma bylo trochu zvláštní… sex. Psal mi, že se mu stal nějaký trapas atd. Žádal po mě rady ohledně toho, přitom mě 15 ještě není (jemu prý bylo 18). Samozřejmě jsem dost informovaná, když máme teorii a praxi jak nasazovat kondom od školy. Pak mi řekl, že je panic a chtěl další rady. V tu chvíli mi došlo, že to nejspíš nebude tak nevinné. Řekla jsem mu obecnou teorii, kterou ví každý, ale on chtěl "praxi". Hned jsem ucouvla, bylo mi jasné, že teorie mu je dobře známá. Okamžitě jsem mu řekla, že bydlím úplně někde jinde než on (samozřejmě jsem si vymyslela místo bydliště) a šla z chatu pryč.

Ne vždy to ale dopadne takto "šťastně". S někým bych se sešla možná tak po půl roku chatování a hlavně mluvení přes Skype případně ještě lepší přes webkameru. Jindy rozhodně ne. Také bych šla s kamarádkou a někam do kavárny nebo do restaurace kde bych v případě nejistoty mohla utéct na WC.

Znám i holky, které se takto seznámili. Myslím si, že normální člověk si dokáže sehnat kamarády i bez internetu. Pokud to je ve škole beznadějné jdi do nějakou soutěž, hlavně tam kde nepanuje takové rivalita já jsem se tam tak seznámila. A hned jsem zjistila, že ty holky ze třídy už jsou "odpad" a venku jsou lepší lidi dokonce i kluci když budete mít štěstí.

Na konec jen popřát hodně šťastného a hlavně bezpečného seznamování ;-)
 


Komentáře

1 PunkЯockM PunkЯockM | Web | 1. dubna 2011 v 16:18 | Reagovat

Já si taky myslím, že bez i nternetu se můžou lidi seznamovat;) jinak hezky napsaný článek:)

2 Lyra Lyra | Web | 1. dubna 2011 v 16:44 | Reagovat

Konečně alespoň článek se zamyšlením a o nečem:-) Tvůj článek mě zaujal hned d začátku..používáš i své vlastní zkušenosti!;)A také máš naprostou pravdu, nikdy nevíme, s kým se seznamujeme a proto bychom si měli za každé okolnosti dávat pozor. A k poslednímu odstavci..já se ze třídy s moc lidma nekamarádím..mám všude kolem kamarády ..jen né ve třídě..nechápu to..asi jsem nenarazila na ty správné lidi:D

3 heavydark heavydark | Web | 1. dubna 2011 v 17:08 | Reagovat

Jo zajímavej článek musim jen souhlasit...a taky se ztotožnuju s poslednim komentářem-mám kamarády všude ale svou třídu nemůžu vystát:D

4 PunkЯockM PunkЯockM | Web | 1. dubna 2011 v 22:28 | Reagovat

Díky:) jo určitě byli lidé dřív více zaměstnaní, ale stejně fejsbuk je jistotka :D

5 tulenatko-o tulenatko-o | Web | 2. dubna 2011 v 16:41 | Reagovat

Konečně článek, který dává smysl ! Tleskám !! Tleskám !! Vážně výborně zpracovaný článek :)

6 Lemroni Lemroni | Web | 2. dubna 2011 v 16:43 | Reagovat

Docela fajn článek. Akorát - já třeba jakmile se někdo hned chce bavit o sexu, tak ho pošlu do hajzlu. Mi příjde hrozně potupující bavit se o tom na netu. A beztak - nad praxi není. Hmmm, jo a ještě jsem chtěla dodat - chodit na schůzku s kamarádkou? Ačkoli ten kluk chce vidět jen tebe? Vždycky to přece nemusí bejt hned uchyl a takhle bys ho hodně rychle odradila. Já se takhle už sešla se dvěma kluky po netu, ani jeden z nich nebyl úchylák.. a s tím jedním jsem se seznámila úplným omylem a nedám na něj dopustit, takovej muj ochlasta punkáčovatej :D Mám ho fakt ráda. Pravda ale je, že já u takovýho seznamování nejsem moc bezpečná - ovšem dycky se bavím jen s lidma, kteří nejsou úplně ideální, už od psaní si na nic nehrajou, musej být v mým vkusu a hlavně - musím se s nima chvilku bavit - třeba 2 měsíce, a pak teprve jít ven :) Každopádně mě ta neopatrnost přivedla roční vztah a jednoho naprosto skvělého kámoše. :)

7 VeEee VeEee | Web | 3. dubna 2011 v 20:55 | Reagovat

Zajímavej článek a taky děkuju za komentář.. Koukám, že s tímhle druhem seznamování máš docela špatnou zkušenost, jak někdo může po holce v devíti letech chtít nějakou fotografii, a vůbec, co taková mladá holka (není to narážka) v té době vůbec dělala na seznamce.. Až budu mít dítě, tak ho na internet pustím nejdřív tak v patnácti, protože co je dneska úchylů to snad ani není možný...

8 cute-ajushe cute-ajushe | Web | 4. dubna 2011 v 15:30 | Reagovat

Děkuju =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.